5 kroků k minimalismu

Co znamená mít minimalistický domov a jaké kroky k němu vedou?

Minimalismus oprostí od zbytečností a nechá jen to důležité. Nejdůležitější je nalézt si to, co má smysl a naplňuje vás a tomu vytvořit co největší prostor ve vašem životě. A co zbytek? Ten nepotřebujete, jen zabírá váš prostor, čas a navozuje negativní emoce.

A jak tedy začít?

 1. Šetřete s úložným prostorem

  Opravdu potřebujete palác? Pokud budete mít obrovské úložné prostory, tak je prostě zaplníte. S jídlem roste chuť a s prostorem to platí dvojnásob. Čím více místa si uděláte na své věci, tím víc věcí budete mít.

  Nepřemýšlejte o tom, jak navýšit vaše úložné prostory, ty jsou už nyní dostačující. Naopak přemýšlejte, jak zredukovat množství věcí.

  Navíc, když nebudete mít kam dát další haraburdí, tak si snadněji rozmyslíte bezhlavé nakupování hromad věcí nebo potravin.

 2. Začíná to u nákupu

  U každé věci, kterou si pořizujete si poctivě položte otázku: Potřebuji to? Koupila byste si tu věc, i kdyby nebyla ve slevě? Opravdu musím mít tento svetr, když ve skříni se mi válí dva podobné?

  A to stejné se zásobami. Už nekupuji celé balíky potravin. Než je stihnu spotřebovat, tak se mi dost potravin zkazí. Od té doby, co se mi do mouky dostaly mouční červi, tak nemám doma ani víc než dvoje balení mouky.

  Mám na potraviny jen dva šuplíky. Dřív jsem z toho byla nešťastná, ale teď vím, že víc potravin bychom ani nestačili spotřebovat.

  A to stejné s velkou mrazničkou. Ano, určitě by se nám někam vešla, ale byla by plná potravin, které by se tam hromadily a nikdo je nestíhal jíst. Obě babičky mají zahradu, takže by i bylo co tam dát, ale celé mi to připadá jako zbytečné křečkování.

  Kolikrát jsem viděla u babičky, která má velkou pultovou mrazničku a spížku plnou různých zavařenin, jak vyhazuje desítky zkažených okurek a několik let staré zmražené potraviny. Toho jídla a té práce!

  Nechci plýtvat jídlem, tak se mi do domu dostane jen to, co jsme schopni sníst.

 3. Nákupy za odměnu?

  Také jsem to tak měla. Chodila jsem si různými nákupy zvednout náladu nebo zabít nudu. Byl to náš častý program na trávení volného času. Kolik zbytečností jsem takto koupila!

  Překonat tento nepěkný zlozvyk trvalo, ale kolik se dá dělat jiných příjemných věcí.

  Ta lehkost jít koupit jen to, co potřebujete a na většinu věcí se dívat a vědět, že je nechcete koupit.

 4. Skutečné koníčky

  Máte milion aktivit a stále zkoušíte něco nového? Hromadí se vám doma roztodivné vybavení?

  Než se vrhnete na nový koníček, tak si nejdříve vybavení půjčte nebo zkuste pořídit  co nejméně věcí, případně využít jen to, co máte doma. Pokud  vám nadšení vydrží a zase rychle neopadne, tak teprve má cenu pořídit i plnou výbavu.

  Třeba začít cvičit můžete i s obyčejným tričkem a kraťasy. Speciální oblečení za vás cvičit nepůjde.

  To stejné i s různými rukodělnými aktivitami. Raději si zaplatit kurz než pořizovat další materiál na tvoření, které vás možná za tři měsíce přestane bavit.

 5. Je to hlavně o vás

  Pokud si to nesrovnáte v hlavě, že to skutečně potřebujete, tak dřív nebo později skončíte opět v zajetých kolejích.

  Musíte sami chtít a pak to teprve půjde. Nedělejte nic jen kvůli tomu, že je to teď moderní nebo to tak má kamarádka.

  Minimalismus není jen o uklízení. Je o udržitelnosti a odpovědnosti za své jednání. Jít proti konzumu a plýtvání. Když budete mít méně věcí, tak budete mít prostor dělat to, co vás baví a naplňuje. Místo materiálních věcí se budete moci zaměřit na zážitky a sami na sebe a své blízké.

 

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.