Čistý dřez

Chcete, aby vaše kuchyně vypadala uklizeněji, než ve skutečnosti je? Aby nebylo vidět, že skříňky jsou opatlané od malých ručiček a některé šuplíky ani nejdou dovřít ze změti plastových krabiček, ve kterých ti malí drobečci tak rádi hospodaří?

To tajemství uklizené kuchyně je stále čistý a v nejlepším případě i suchý dřez.

Sama jsem tomu nevěřila, ale čistý dřez mi pomáhá ke krásnému pocitu dobře odvedené práce. Když jsem si tuto činnost zautomatizovala, tak už ani jinak fungovat neumím.

Začněte jednoduše tím, že dřez pořádně vyčistíte.

Jedlá soda a ocet

Pokud to je potřeba a dřez je hodně špinavý s vodním kamenem a jinými nečistotami, tak nejlépe poslouží jedlá soda a ocet. Můžete si udělat pastu z jedlé sody s trochou octa a tím celý dřez i baterii vydrbat. Velmi účinné je zašpuntovat dřez a zalít jedlou sodu horkým octem a nechat odstát.

Na úklid dřezu používám štětku na nádobí. Zdá se mi účinnější než houbička na nádobí.

Pro odstranění pachů a usazenin z odpadu nasypte několik lžic jedlé sody do dřezu a zalijte hrnkem horkého octa.

Napoprvé to možná bude trošku náročnější, ale výsledek se dá dlouhodobě udržet bez velké námahy.

Když je dřez čistý, opláchneme ho teplou vodou a hadříkem vytřeme dosucha. Doporučuji začít s baterkou, aby byla pěkně lesklá, než bude hadřík vlhký.

Jestli máte nerezový dřez a i přes veškerou péči s jedlou sodou a octem stále nevypadá jako nový, tak můžete dát kapku oleje na hadřík z mikrovlákna a tím dřez vyleštit.

Vždy čistý dřez

Po každém použití vyčistěte odpadové sítko, dřez opláchněte a utřete baterii a dřez dosucha. Zamezíte tím tvorbě zaschlých kapek a nánosu vodního kamene kolem baterie nebo odpadu.

Dřez utírám hadříkem z netkané textilie, který lze opakovaně prát.

Nejlépe tento nový zvyk podpoříte, když ho budete po 21 dnů dodržovat, aby se vám dostatečně dostal pod kůži a stal se běžnou součástí vašeho života. 21 dnů je totiž ta správná doba, aby se z činnosti stala rutina.

Když totiž budete mít čistý dřez, tak se nikomu nebude chtít nechávat v něm talířek po svačině a rovnou ho po sobě umyje nebo strčí do myčky. Je to tedy další krok k tomu si doma udržet pořádek.

Není totiž nic horšího, než je odkládání nádobí do dřezu. Člověk ani neví jak a najednou před ním stojí vratká věž z Pisy.

Uklizený dřez evokuje čistou celou kuchyni.

Mám bílý keramický dřez a na něm je každý nepořádek opravdu vidět! O to raději dřez uklízím. Nezabere to dlouho a ten výsledek!

Držím palce na zavedení nové rutiny. Slibuji, že to bude stát za to!

 

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.