Jak přivolat jaro – klíčky

Blíží se jaro a příroda ožívá! To si přímo žádá vnést trochu jara i do naší stravy. Klíčky a výhonky jsou úžasný zdroj životní energie a pomáhají nám bojovat proti jarní únavě.

Vždy jsem si myslela, že klíčení je hrozně složité, ale pak jsem si to jednou zkusila a už dávám klíčit různá semínka pravidelně.

Proč klíčit

Každé semínko má v sobě látky potřebné pro růst celé rostliny. Klíčky jsou plné vitamínů, především A, řady B, C a E, minerálů, zejména vápníku, hořčíku, fosforu a železa. Obsahují také důležité nenasycené mastné kyseliny. Součástí klíčků je zelené rostlinné barvivo chlorofyl.

Díky těmto látkám klíčky posilují náš imunitní systém. Zvlášť po zimě, kdy je v ovoci a zelenině málo vitamínů, je to třeba. Vláknina v klíčcích zlepšuje trávení a podporuje vytvoření optimální střevní flóry.

Co všechno lze klíčit

  • semena  řeřichy, alfalfa, ředkvička, hořčice, bazalka, pískavice, česnek, pohanka
  • Luštěniny – hrách, čočka, mungo, sójové boby
  • Obilniny – pšenice, ječmen, špalda, oves
  • Olejniny – slunečnice, sezam, len, dýně

Jak na to

Mě stačí jen obyčejná zavařovací sklenice s propíchanými dírkami do víčka. Semínka nechám namočené alespoň 2 hodiny. Vodu vyliji a nechám klíčit. Pravidelně proplachuji. Ideální je 2-3x denně. Semena se musí udržovat ve vlhku, ale nesmí být mokrá.

Tady mám směs zelené čočky a ředkve a semínka alfalfa – vojtěška od značky Alnatura z řetězce DM-drogerie. Mám je už docela dlouho, protože na klíčení stačí jen velmi malé množství, tak nevím, jestli je ještě mají v sortimentu.

Pikantní směs zelené čočky a ředkve – Alnatura, DM-drogerie

Semínka alfalfa neboli vojtěška – Alnatura, DM-drogerie

Do sklenice jsem nasypala takovéto množství semínek alfalfa.

Při proplachování se mi podařilo dost si jich vylít, takže výsledek po 6 dnech je poněkud slabší.

Kromě zavařovací sklenice, lze použít i obyčejnou pet láhev nebo jen síto. Existují různé druhy nakličovacích misek, i několika patrové. Momentálně jsem objevila nakličovací misku od Tescomy nebo mají krásné keramické na Fleru. Řeřicha se dá nechat klíčit klasicky na vlhké vatě.

Doba namáčení a klíčení záleží na druhu semene.

Důležité je koupit si semínka přímo určená na klíčení a nejlépe v biokvalitě. Semena na výsev jsou většinou ošetřena chemicky proti plísním, škůdcům a také různými urychlovači růstu.

Co s klíčky

Kromě toho, že si s řeřichou můžete posypat chleba, dají se klíčky využít třeba do polévky nebo do těstovinového salátu. Můžete je přidat i do smoothie. Klíčky z luštěnin se mohou například také osmahnout na pánvičce.

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.

2 komentáře na „Jak přivolat jaro – klíčky“

  1. Diky za prakticky clanek na toto tema, vypada to jednoduse! Ze se lze obejit bez klicicich misek…

  2. Děkuji,pravidlo tří minut Jsem nadšená.Napište mi něco o kusu,uvažuji ,ale je mi 73 let,tak to je ta úvaha.Děkuji Eva Konečná

Komentáře jsou uzavřeny.