Jak se z látkování nezbláznit aneb zkušenosti jedné matky

Látkové pleny jsou na vzestupu. Také látkujete nebo se rozhodujete, jestli začít?

Přináším několik výhod, ale i nevýhod. Bez příkras a tak, jak jsme to měli my. Když myslím my, tak všichni moji kluci (i manžel vše zvládá) a obě babičky, dědeček a ostatní.
 

Výhody

Ach, ty vzory a barvy!

Když se mě kdokoliv zeptá, proč látkuji, tak je to zaručeně to množství barev a vzorů, které u jednorázových plínek nenajdete. Za mě jsou prostě látkové plíny estetičtější záležitostí. Když vidím dítě v jednorázovce, tak si vždy vybavím pacienty z LDN.

 
Navíc se mi i líbí ten větší zadeček jako u čmeláka… :-) Zvlášť ty malá miminka jsou pak za co vzít.
 

Netvoří odpad

Nepopiratelně největší výhoda je mnohonásobně nižší dopad na planetu. U těch, kteří nelátkují plně a látkovky střídají s jednorázovými, tak mi přijde super každá jednorázovka, která nebyla použita. Odpad, který jednorázovkami vzniká je prostě katastrofální. U uhlíkové stopy to tak jednoznačné není, ale ta se jistě sníží vysokou životností a častým používáním. Za mě prostě palec nahoru.
 

Ušetříte

Trocha počítání. Co jsem kde četla, tak se většinou doporučuje mít alespoň 20 kusů látkových plen a 3 svrchní kalhotky. My máme vyzkoušeno, že minimum je pro nás 30 plínek a 5 svrchňáků (ale máme toho více).

 

Jsou různé cenové hladiny, za které můžete svou látkovací výbavu pořídit. Když bych brala nejdražší s 30 plínkami a 5 svrchními kalhotkami, tak se s přehledem dostanete přes 12.000Kč, střední cenová hladina kolem 6.000Kč a nejlevnější verzi s klasickými čtverci, které se dávají po dvou můžete mít za zhruba 3.500Kč.

 
A to nepočítám s tím, že si plínky můžete koupit na bazárku nebo najít nějaké klasické čtverce po sobě. Druhé a další dítko může celou látkovací výbavu zdědit.

 

Jednorázové plínky s průměrnou cenou 5Kč za kus vyjdou měsíčně přes 1.000Kč, to je za rok 12.000Kč a za dva roky, po které má většina dětí plíny 24.000Kč. Druhé dítě opět dalších 24.000Kč.

 
Takže, i kdyby jste si poříditi ty nejdražší látkové plínky, tak vás výbava vyjde stejně jako jeden rok s jednorázovými a už druhý rok ušetříte až 12.000Kč a další děti 24.000Kč.
 

Zábava

Vyndávat z pračky, dávat do sušičky, věšet na šňůru, skládat nebo podávat na skládání většinou děti moc baví. Můžete s dětmi strávit smysluplný čas společnou zábavou.
 

Kyčle

Široké balení zajišťuje správný vývoj kyčlí.
 

Opruzeniny

Většina dětí se v látkových plenách méně opruzuje než v jednorázových, které jsou mnohdy kvůli vysoké ceně a dlouhému pocitu sucha málo často vyměňovány. 
Pokud má dítě v látkovkách opruzeniny, tak je potřeba více větrat a popřemýšlet o méně agresivním pracím prášku. U nás se osvědčily řepíkové koupele a zásyp ze zeleného jílu (a to jsme vyzkoušeli mazání opravdu každou mastí nebo zásypy, co na trhu jsou). 

Zápach

Mě prostě jednorázovky smrdí více. Přijde mi, že více čpí moč a stolice má větší odér.
 
 
 

Nevýhody.

Větší zadek

S látkovými plenami se dítě nevejde do „své“ velikosti a bude potřebovat širší oblečení, zpravidla o velikost větší. Jen málo výrobců s dětským oblečením počítá s látkovými plínami. Stačí na to myslet předem a nepořizovat si příliš mnoho oblečků v nejmenších velikostech a rovnou skočit třeba na ty pro tříměsíční.
 
Mladší syn se do velikosti 50 s látkovkami nevešel, 56 měl týden po narození a pak šel rovnou do velikosti 62, kterou mají některá miminka až v půl roce. Je to takové rychlejší. Ale existuje pomůcka na rozšíření bodýček mezi nožičkami tzv. extendor. Zvlášť se to může hodit, když jsou u větší velikosti moc dlouhé rukávy. My si poradili bez něj.
 

Cena

Mezi další nevýhody mohou být pro někoho vyšší počáteční investice. Na startu to může být docela ranec, ale pak přijdou jen samé výhody a sociální jistoty… :-)
 
Může to být také pěkný dárek k narození miminka.
 
Nějaké peníze stojí praní – voda a elektřina. U nás tedy plínky vedly ke koupi sušičky. Za sebe můžu říct, že nás praní a sušení veškerého dětského prádla včetně plínek stálo navíc asi 500Kč za rok na elektřině a 600Kč na vodě (máme spotřebiče A++). Popravdě jsem čekala mnohem vyšší částky.
 

Čas

Praní, sušení a skládání zabere nějaký čas, ale není to tak časově náročné, jak se může zdát. Pleny se nežehlí.
 
Přebalování je stejně rychlé jako s jednorázovými. Vyhodit do koše na plíny (pytlíku na cesty) nebo do koše na odpadky trvá stejně, vyklopit koš s plínami do pračky a pak do sušičky cca 2 minuty i s pracím práškem a vylitím vody z nádržky. Poskládat asi 2 minuty. Pokud se plíny suší venku, tak pověšení nezabere déle než 5 minut, tedy pokud si z toho neuděláte společnou zábavu na celé dopoledne.
 
Pytlíky na plíny
 
U jednorázových plínek se tráví čas pro změnu vyhledáváním slevových akcí, nákupy a přesunem velkých balíků z obchodu domů. A také nesmíme zapomenout na častěji plný koš na odpadky a tím častější vynášení odpadků.
 
Mě látkování baví, takže si ztrátu času neuvědomuji. A také kluci rádi pomáhají.
 

Praní

Ty tam jsou doby, kdy se plíny vyvařovaly a žehlily. Dnes už to tak otravné není. Plínky se perou na delší cyklus s předpírkou na 60. Nežehlí se.
 
Plíny skladuji v koši s víkem z IKEA  – FILUR. Někdo je mívá pod umyvadlem v koši od barvy, ale chtěla jsem to mít v koupelně hezké.
 
Pere se každé 2 – 3 dny. Mám zkušenost i 5 dnů nevyprané plínky, které nezplesnivěly.
 
Koš teda vždycky rychle otevírám a rychle zavírám, aby to nesmrdělo ven. Nebudu vám nic nalhávat, smrdí to. Když obsah přendávám do pračky, tak zadržuji dech. Zkoušela jsem plíny dávat do síťky na praní, abych je mohla jednodušeji vyklopit do pračky, ale nebylo to ono.
 

Sušení

Pokud nemáte sušičku, tak musíte mít určitě dostatek plínek na dobu, kdy se plíny suší nebo si vybírat ty, které jsou suché rychleji (bavlna). Bambus nebo konopí jsou mnohem savější plínky, ale dlouho schnou.
 

Kontakt s bobky

Ten tu prostě bude větší, než s jednorazovkami. Ale mám pár vychytávek, jak to minimalizovat.
 
Určitě jsou skvělé separační plenky z celulózy, které se rozkládají a mohou se vyhodit s bobkem (počůrané peru do roztrhání nebo spíš do pokakání). Separačky většinou zachytí to nejhorší.
 
Pokud je bobek i jinde, tak ho seberu pomocí toaletního papíru nebo seškrábnu plastovou slevovou kartou. Pokaděná plína by se měla zaprat. Pokud nechci sahat do pokaděného, tak chytnu plínku za čisté konce a pod proudem vody o sebe třu tu pokaděnou čast. Nebo si můžu pomoct kartáčem.
 
Vyždímám, přetřu žlučovým mýdlem a hodím do kyblíku na plínky. Pokud je nadělení obzvlášť velké, tak vyždímám, přetřu žlučovým mýdlem a znovu zaperu, dokud nejsem s výsledkem spokojené. Na závěr vždy přetřu žlučovým mýdlem.
 

Přesuny jsou malé stěhování

Látkové plíny jsou objemnější a to o dost. Každý náš přesun nebo výlet je takové malé stěhování národů. Ve spojení s nošením je z vás rázem hotový šerpa.
 
Zatím jsem se nedostala do stádia důchodcovského nákupního vozíčku, ale batoh nebo kočárek s velkým úložným prostorem je vážně nutností. Mnohdy bereme raději kočárek, abychom tu tunu krámů, které převážíme, nemuseli táhnout na zádech. Už jsem si zvykla, že naše výlety s dětmi moc minimalistické nejsou.
 

Závislost

Pozor, u některých rodičů se může vyvinout zákeřná závislost a zběsilé nákupy nových vzorů látkovek… :-)
 

Orientace ve zboží

Zorientovat se v obrovském množství výrobců, typů a materiálů může zpočátku dost zaskočit. Většinou se doporučuje koupit si po pár od každého typu a zkoušet, který vám i miminku bude vyhovovat nejvíce.
 
Někteří výrobci nabízejí i zkušební balíky s několika typy plenek, které vám pomohou si ujasnit, co dokoupit.
 
Ideální je nekupovat jen jeden typ plenek a koupit různé druhy s různou savostí, které se vám mohou hodit na různé příležitosti.
 

A jaké plenky vůbec máme?

Plenky se skládají ze tří částí:

1) svrchní kalhotky, které zajistí, aby poklad nevytekl
2) savá část pleny
3) separační plena
flísová (pere se, odvádí vlhkost od zadečku, ale může opruzovat), – celulózová, bambusová, viskózová, PLA z kukuřičného škrobu (vydrží několik vyprání, znečištěná se vyhodí)
 

Svrchní kalhotky se dělí na několik typů:

a) polyesterové nebo bavlněné s polyuretanovým zátěrem (PUL)

– jsou prodyšné a do určité míry nepromokavé, nejběžnější, zapínání mají na suchý zip nebo na patenty (my upřednostňujeme suchý zip), existují i natahovací jako učící na nočník, perou se pokakané nebo zhruba jednou za týden, mezi používáním se doporučuje je provětrat

vícevelikostní – pomocí patentů se upravuje velikost od většinou 3 do 15 kg
jednovelikostní – nejčastěji novorozenecké nebo mini od 2 do 6 až 9 kg, různé XL nebo maxi verze pro větší děti

 
 

kapsové – mají kapsu, do které se zasouvá savé jádro, plína pak funguje jako jednorázová, máte vše připravené, ale chystání je složitější a navíc se celá plína musí vždy vyprat i se svrchními kalhotkami, dobře připravené pro hlídající, všechny kapsové jsem vždy používala jako normální, savé jádro jsem dávala přes kapsu, abych nemusela pokaždé prát

AIO  („all in one“, „vše v jednom“) – savé jádro je součástí plíny nebo je v kapse, pere se vždy celá plína, dražší, ale většinou moc hezké vzory, úzké, ne vždy dost savé, opět dobře připravené pro hlídající

SIO („snap in one“, „vše sepnout“) – na svrchních kalhotkách jsou patenty, ke kterým přicvaknete savá jádra (např. oblíbené Bamboolik a PetitLulu jsou plně kompatibilní), je to fajn, že se savé jádro neposune, také lépe připravené pro hlídající
 
 
běžné – pouze se do nich vloží savá část
 

b) vlněné

– perou se jednou za čas, musí se impregnovat lanolinem, prodyšnější, mají dobré termoregulační schopnosti, většina je natahovací

c) flísové

– syntetický materiál, odvádí vlhkost, nemusí každému sedět
 

Druhy savých částí pleny

1) klasické čtvercové

– levné, málo savé, rychle suché, mohou se k nim přidat savá jádra na zvýšení savosti, opravdu odolné
– nejspíš nějaké najdete i doma po vás
– skládají se do obdélníku nebo existují speciální sklady pro menší miminka, které se přichytí snappi sponku (novorozenecký sklad, sklad na draka),
– jsou potřeba alespoň dvoje
– super na krátké přebalení, když víte, že za chvíli bude třeba opět přebalovat nebo u malých miminek, co čůrají často, ale malé množství

2) vícevrstvé čtvercové

– levnější,  sou sešity z několika vrstev látky různého materiálu
– mohou se skládat do tvaru kalhotek se snappi sponkou nebo se složí na obdélník
– sama je mám nejraději od PetitLulu bambusové, u kterých je super poměr savosti a ceny

3) zavazovací

– tyto jsem nikdy nepochopila 🙂

4) tvarované

– přichycují se snappi sponkou,  různí výrobci mají různé tvary
-např. Pastelka má tzv. chobot, který se přizpůsobuje velikosti dítěte, pozor, doporučuji jen do sušičky, jsou super savé a super tvrdé, bez vysušení v sušičce je můžete postavit ke zdi

5) kalhotkové

– vypadají jako svrchní, mají zapínání na suchý zip nebo na patentky, v létě se dají používat bez svrchních kalhotek, hodně savé, nejdražší, mnohdy krásné vzory

6) savá jádra

– vnitřní tvarovaná plena pro přicvaknutí do SIO svrchních kalhotek
 
– dlouhá nebo krátká vkládací plena (obdélníky nebo ovály), používají se pro zvýšení savosti nebo i samostatné, ale vkládací pleny jsou většinou moc úzké a při znečištění je nálož vždy i na svrchních kalhotkách
– jak jsem psala výše Bamboolik a PetitLulu jsou kompatibilní svrchní kalhotky, vnitřní a vkládací pleny
 

Značky

Upřednostňuji české výrobce, výrobců plenek každý rok přibývá. Zde jsou některé z nich: Anavy, PetitLulu, Bamboolik, Majab, Katyv Baby, Bobánek (vyrábí v Číně, mám od nich XXL tašku na plíny, je skvělá třeba na plavání nebo na delší výlet), Breberky, by Veru, Unuo, Yháček a další.

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.

3 komentáře na „Jak se z látkování nezbláznit aneb zkušenosti jedné matky“

 1. Děkujeme za doporučení. Už máme taky látkové pleny pro naše miminko. 👌 Jsou krásné a jednoduché.

 2. Dekuji za poucny clanek, je dobre ze nekdo pise skutecne ze zivota a ne jen tu stale propagovanou pozitivni stranku veci.. jsem take maminka 2 deti a s vybavou latkovek jsem se tesila na prvni miminko. Podpora okoli zadna (spis vycitave namitky, ze moc utracim), ale tesila jsem se, ze jim to „ukazu“… jenze me nadseni zahy opadlo, delala jsem asi spoustu chyb a vysledkem toho je, ze latkovky jsem nepouzila temer vubec. mozna budete vedet vy, a treba to pomuze i jinym maminkam….
  1. miminko melo s latkovou plinou (my konkretne meli Bamboolik) zadecek jako bambuli. Mela jsem pocit, ze pri lezeni na brisku ho to musi tlacit, ani jedno z mych deti nepaslo koniky nijak zvlast s nadsenim, nechtela jsem jim to jeste komplikovat nepohodlnosti. navic i kdyz lezela miminka na zadech byla prohnuta… je toto opravdu ergonomicke?
  2. prebalovani slo cca do navrseni 5 mesicu. v tu chvili se zacalo miminko hybat a v 9 mesicich zacal totalni protest prebalovani. znate to, utika vam to, krouti se to, kope…nez si srovnate separacni plinu, tak se mimi hybne a muzete zacit znova…
  3. cim jste cistila zadecek? pokud nejste vybavena k tomu prebalovat vzdy u tekouci vody, ja pouzivala vlhcene ubrousky…kam s nimi?
  4. mi prislo znacne nepohodlne uklizet po… separacni plinu, ze ktere to vsude kape… muj starsi syn, za necele 4 roky zivota mel tuhych bobku, ze bych je spocitala na prstech jedne ruky. nosit tu nadilku, ktera casto lezla po stranach ven, z loznice (z prebalovaciho pultu nebo z postele) az na zachod mi prijde nemozne, abych pak nemusela vytirat.

  mozna mate s timto take zkusenost. treba by to pomohlo i jinym maminkam… za me velke plus, ze jsem pleny velmi rychle prodala a pocatecni investice se mi alespon zpulky vratila 🙂 tu druhou pulku jsme snad usetrili na plinach :)))

  1. Děkuji. To nepochopení okolí může opravdu hodně odradit. U mě doma bylo jednoduché, že látkovala moje sestřenice, která je kadioložka, takže když to dělá doktorka, tak to musí být správně… 😉
   1. Mě se tento obří zadeček jako od čmeláka zdá hrozně roztomilý. O pohodlnosti nebo ergonomii prohnutí nedokážu odpovědět, ale vím, že se běžně dávají látkové pleny nebo dokonce plastová dečka pro děti, které mají problémy s kyčlemi. Asi jsem toto moc neřešila, protože jsem hodně nosila a děti byli v pohybu velmi rychlí. Ale určitě to jde vyřešit hnízdem nebo jinou pohodlnou podložkou, která udělá lepší „spád“ na druhou stranu.
   2. To je hrozný boj. My jej vyřešili přebalováním na klíně, kdy se chobotnice lépe usměrní.
   3. U prvního syna jsem hodně používala sprej udělaný z vody a Medvídka od Eone. Našplíchat na zadek, utřít. Měla jsem na to ubrousky nebo malé látkové kapesníky. Druhý syn už jen voda z petky a ubrousky. Ale úplně nejčastěji tedy jdu na záchod k umyvadlu. Jinak ty kapesníky jsem mnohdy brala domů nebo vyhodila do koše.
   4. Tekuté nadílky nosím s celou plínou k záchodu (zamotanou tak, aby to nevytíkalo) a tam vyklepávám přímo do mísy. Utřít toaleťákem nebo seškrábnout kartou.
   Děkuji za otázky, třeba se odpovědi budou hodit i jiným rodičům.

Komentáře jsou uzavřeny.