Ranní rituály pro lepší den

Jaké je vaše ráno? Uspěchané a plné stresu nebo poklidné a pohodové?

To, jak začnete svůj den, tak  stejně se bude odvíjet i vaše nálada na zbytek dne. Udělejte si ráno příjemné. Přináším vám jako inspiraci, jak ráno probíhá u nás doma. Můžete zde najít pár jednoduchých tipů, jak si jej usnadnit a zároveň získat pohodu na zbytek dne.

Moje ráno většinou vypadá tak, že se vzbudí jeden z chlapečků a ten okamžitě budí mě i svého brášku. Pokud se náhodou stane, že jsem vzhůru první, tak se z postele natáhnu pro knížku nebo občas i mobil a začtu se.

Po probuzení se spolu mazlíme a dovádíme. Když se konečně všichni dostaneme z postele, tak vyvětrám a jdeme na velké společné čůrání. :-)

Péče o sebe

Pak se přesuneme do koupelny, kde si čistíme zuby. Já ještě každé ráno čistím pleť a používám další kosmetiku. Nezapomínám na péči o sebe. Kluci jsou na to od malička zvyklí, že mi to v koupelně pár minut zabere.

Hned po probuzení si vyčistěte pleť, použijte krém nebo masku na obličej a make-up, učesejte se. Prostě se v koupelně opečujte.

Praní prádla

Většinou každé ráno zapínám pračku nebo sušičku, někdy i oboje dohromady.

Když je úterý, tak je to pračka ručníků a jednou za čas i ložního prádla.

Na prádlo máme rovnou čtyři koše, kam prádlo přímo třídíme. Jeden uzavíratelný koš na látkové plíny, druhý koš je na barevné prádlo, třetí na světlé a čtvrtý koš nazývám „fuj pračkou“:-) Jsou v něm ponožky, manželovy montérky a pracovní oblečení nebo oblečení na ryby a jiné velmi znečištěné prádlo. Nelíbí se mi totiž představa, že se mi v jedné vodě společně máchají kalhotky a toto špinavé oblečení.

Tím, že máme prádlo roztříděné předem, tak stačí dát do pračky ten koš, který už je plný. 

A šup z pyžamka

Z koupelny si vezmeme roznošené oblečení, které tam máme ve skříni a jdeme do dětského pokoje pro zbytek oblečení, které si kluci berou čisté.

Když jsou kluci oblečení, tak se jdu do ložnice obléci já. Převlečení z pyžama se mi zdá důležité, i když jsem třeba celý den s dětmi doma. Chci se o sebe starat, a proto nezůstávám celý den v pyžamu, županu nebo v nějakém „univerzálním oblečení“.

Když jsem doma a nikam nejdeme, tak samozřejmě volím pohodlnější oděv, ale určitě to není žádné vyřazené oblečení, které už je na normální nošení příliš vytahané, s dírami nebo skvrnami nebo které se mi už prostě nelíbí. Sama sebe si vážím, tak i doma se chci cítit příjemně a pěkně.


Také máte oblečení „po doma“? Jsou to pěkné kousky nebo se s ním stydíte vynést i odpadky? Mezi moje věci „po doma“ patří různé sportovní oblečení nebo i šaty a vůbec mi nevadí v něm jít třeba na procházku nebo na nákup nebo na návštěvu za babičkou.

Pěkně se oblečte. Máte dnes chuť na sukni nebo nějaký barevnější kousek? To, že jste doma neznamená, že musíte být ve vytahaném oblečení s fleky.

Stlaní postele

Zavřu okno a společně usteleme postel a postýlku. Každodenní větrání a následné stlaní postele beru jako velmi významnou ranní rutinu. Místnost pak vypadá uklizeněji a zároveň se jedná o velkou motivaci k utužení morálky vytrvat a nesklouznout k odkládání úkolů.

Stelete postel každý den nebo ji necháváte rozvrtanou až do večera? Kde se vám lépe usíná a příjemněji se cítíte? V pěkně ustlané nebo rozryté jako od prasátka? :-)

Snídaně jako základ dne

Každé ráno si najdu čas na klidnou snídani.

 Mám několik variant, jak snídáme, ale většinou jíme každý den něco jiného.

Buď vše, co máme, nachystám na stůl a z toho si každý vybere, co si dá. To dělám hlavně, když je omezený výběr nebo by se mělo něco dojíst. Někdy takto chystám snídani kvůli tomu, že sama nevím, na co mám chuť.

 Jindy se kluků zeptám, co by si dali. Můžou se i mrknout do lednice nebo šuplíku s potravinami.

Nevadí mi chystat každému jinou snídani. Kluci se příprav často účastní. Sypou do misky vločky, ořechy a semínka, otvírají jogurt, krájí některé ovoce nebo zeleninu atd.

Kluci většinou ještě snídají, když si jdu nachystat kávu nebo čaj. Během čekání na vroucí vodu vyprázdním myčku. Zaliji si kávu a přisednu si ještě ke klukům. Někdy si už jdou hrát nebo pomáhat s myčkou, ale opravdu málokdy se stane, že bych kávu nedopíjela teplou.

Po snídani a kávě, jde nádobí přímo do prázdné myčky.

V pondělí a ve středu chodíme do mateřského centra. Tyto dny kluci zásadně vyspávají… :-D Díky tomu nestíháme snídani a proto ji beru i se svačinou s sebou.


 A protože i já patřím mezi spáče, tak máme často málo času. Většinou poberu nějaké jídlo z lednice, náhradní oblečení pro kluky, plínky a vyrážíme. Po cestě koupíme čerstvé pečivo. Zeleninu a ovoce mnohdy umývám a krájím až na místě. Raději si v klidu uvařím kávu a nasnídáme se až přímo v mateřském centru, než snídat v poklusu.

 

Každé ráno se věnuji pár minut úklidu. Nejsem uhoněná a zároveň mám čas si vychutnat snídani, bez které si nedokáži představit vůbec fungovat. Díky tomu, že těchto pár činností dělám takto průběžně a nezabírají mi většinou více než minutu, tak si jich ani nevšimnu a tato práce se mi nehromadí na pak nebo ještě hůře na uklízecí víkend.


 Pokud i vy chcete mít více času na své blízké a na sebe a zároveň mít doma uklizeno, nic není ztraceno. Tady najdete návod k Detoxikaci vašeho domova.

Samozřejmě každé ráno není stejné jako to, co jsem zde popsala. Jsem k sobě laskavá a když se náhodou něco nepodaří, tak se z toho nehroutím.

Suchý rohlík ke snídani? No a? Pračka s mokrým prádlem čekající do druhého dne (dokonce jednou jsem na ni zapomněla i na dva dny, nevoněla už úplně freš), stane se.

Co patří mezi vaše ranní rituály?

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.

3 komentáře na „Ranní rituály pro lepší den“

  1. Dobrý den, moc se mi líbí Váše sestava košů na prádlo. Kde se taková dá pořídit?
    Děkuji za odpověď.
    Přeji hezké povánoční dny. Beata Frydrychová

    1. Dobrý den, jedná se o systém Algot z IKEA. Jen si nejsem úplně jistá, jestli mají ještě v nabídce tento díl s koši. Možná budou mít jen na upevnění na stěnu a ne samostatně. Mějte se krásně!

  2. Dobrý den 🙂
    děkuji za milý a laskavý článek .. připomněl mi, že často sklouzávám k „dnes ne, jindy“ .. třeba s tou pořádnou snídaní

Komentáře jsou uzavřeny.