Šetříte? 26 nápadů pro ohleduplnější život

Chcete se cítit skvěle, dělat dobré věci, šetřit peníze a ještě se při tom bavit? Kreativní nápady na vybavení a chytrá řešení, která do každodenního ohleduplnějšího života vnášejí více jednoduchosti a svobody.
 
Nikdo nemusí dělat všechno, ale i malé změny mohou znamenat hodně. 
 
Pojďte zkusit některé nové nápady ke spokojené ohleduplnosti. Ukáži vám, jak šetřit vodu, snižovat množství odpadu, jak recyklovat a opětovně používat. 

Ohleduplné chování 
To, jak žijeme, ovlivňuje svět kolem nás, a proto je důležité si to uvědomovat a nést odpovědnost za naše kroky a činy. Neexistují žádná daná pravidla, pro každého může jít o něco jiného. 
 
Chovat se ohleduplně znamená žít v respektu vůči sobě samotným a ostatním kolem nás. Důležité je uvědomovat si, co vlastně kupujete, stejně jako snažit se snižovat množství vyprodukovaného odpadu a šetřit přírodní zdroje.
 
 
Nikdo nezvládne úplně všechno, ale každý může udělat něco. I drobné věci se sčítají a dohromady dělají obrovský skok dopředu. 
 
 
Je jedno, jestli si vyberete výrobu vlastních čistících prostředků bez toxinů, necháte schnout prádlo na prádelní šňůře a tím šetřit elektrickou energii a nutnosti prádlo žehlit nebo budete mít doma kytky, které budou čistit vzduch. Záleží jen na vás. 
 
 
Jednoduché nápady pro ohleduplnější život 
 
 
#1
Vodu, ve které oplachuje ovoce a zeleninu, použijte na zalévání květin. Často oplachuji ovoce a zeleninu přímo na zahradě, abych s touto vodou mohla zalévat. Nebo je také dobré oplachovat v cedníku, ze kterého odtéká voda do druhé mísy nebo hrnce.
 
#2
Kratší sprchování a méně napuštěných van také spoří vodu a snižuje částky na faktuře za vodu. 
 
U nás je velmi oblíbené společné koupání. Je to skvělá zábava a zároveň si užijeme i napuštěnou vanu. Někdy takto relaxujeme společně s manželem a jindy máme veselé koupání s dětmi, ale už nám je trochu těsněji.
 
 
#3
Myčku a pračku používejte až v okamžiku, kdy jsou skutečně naplněné.
 
 
#4
Koště nebo smetáček nijak nehlučí a navíc vám ušetří peníze za elektřinu. 
 
 
#5
Když nastane čas na výměnu kohoutku, volte takové modely, které šetří vodu (mají perlátor).
 
 
#6
Pokličky na hrncích šetří čas a energii a navíc jídlo neprská, a tak budete méně uklízet. 
 
 
#7
Chládek je nejlepší. Lépe se vyspíte, pokud stáhnete topení nebo otevřete okno do ložnice.
 
 
#8
Jezděte na kole nebo choďte pěšky a to i do schodů.

 
 
#9
Upcyklace. Nechtěné nebo vyhozené věci přetvořte v něco nového. Zkuste být kreativní. Pinterest je plný nápadů na různé projekty. Než něco poputuje do koše, zkuste se zamyslet, jestli by se daná věc nedala ještě nějak využít.
 
 
#10
Kupujte věci z druhé ruky. 
 
Kromě second-handů je určitě ve vašem okolí nějaký pravidelný bazárek dětského oblečení, různé antikvariáty, starožitnosti, trhy s vetešnictvím a nyní velmi oblíbené SWAPy, kde můžete přinést věci, kterých se chcete zbavit a odnést si cokoli se vám zalíbí (většinou vše zdarma nebo za menší poplatek za vstup). 
 
Internet je plný různých lokálních skupin s bazary nebo přímo věcí zdarma za odvoz.
 
#11
Jednou nošené oblečení, dejte vyvětrat, neperte je. Ušetříte tak energii a oblečení se bude méně opotřebovávat. 
 
 
#12
Uspořádejte si oblečení. Vytvořte si prostor na uložení našpiněného oblečení. My máme poličku pro každého v koupelně a navíc i místo ve skříni v ložnici.
Více tipů o uspořádání věcí najdete v mém eBooku Detoxikuj svůj dům.
 
 
#13
Ušetřete si žehlení prádla, věšte jej uspořádaně a upraveně. Mačkavé kousky je dobré před pověšením i párkrát svižněji protřepat. 
 
Uspořádaně je i sundávejte ze šňůry. Buď je rovnou poskládejte nebo si je dávejte do koše na prádlo tak, aby se nezmuchlalo. Vím, o čem mluvím. Celý život žiji bez žehlení. Už výběr oblečení tomu může pomoci. V obchodě zkouším pomačkáním v ruce, jak látka reaguje.
 
 
#14
Uspořádejte si potraviny tak, abyste v nich měli přehled a na všechno dobře viděli. Využijte maximálně prostoru. Přestanete kupovat věci, které už máte. 
 
 
#15
Nebojte se „prodloužit trvanlivost“ svým potravinám. Důvěřujte svým očím a nosu, ne jen datu spotřeby. 
 
 
#16
Potraviny, jako je rýže, luštěniny nebo mouka, skladujte v čirých uzavíratelných nádobách, aby se nezkazily a zároveň, abyste lépe viděli, kolik vám ještě zbývá.
#17
Určete si v lednici místo, kam budete ukládat potraviny, u nichž se blíží konec doby spotřeby a je nutné je sníst nejdříve. 
 
 
#18
Při vybalování nákupu potravin si uspořádejte chladničku. Odstraňte plastové obaly a potraviny vložte do skleněných nádob, vydrží vám déle. 
 
 
#19
Vyrobte si vlastní kosmetické přípravky – čisté, ekologické a bez chemikálií. 
 
 
#20
Používejte čistící a mycí prostředky, které jsou snadno rozložitelné. Úplné zázraky dokáže obyčejný ocet, jedlá soda, kyselina citronová nebo citron a mýdlo.
 
 
#21
Při praní zkuste do prádla při máchacím cyklu přidat místo aviváže kyselinu citronovou. V poměru 1 : 9, takže do litrové láhve to vychází 100 g kyseliny citronové plus 900 ml vody.
 
 
#22
Chytejte dešťovou vodu. Pod okapy postavte kbelíky a nachytanou vodou zalévejte květiny. 
 
 
#23
Volně dýchejte. Vytvořte si doma džungli s velkým množstvím pokojových rostlin, které pomáhají redukovat znečištění a čistí vzduch. 
 
 
#24
Postarejte se o včely. Zasaďte květiny. 
#25
Vypěstujte a usušte si vlastní bylinky, budete je moci používat celý rok
 
 
#26
Vysázejte tolik stromů, na kolik máte prostor, získáte tak stín a bude se vám lépe dýchat. 
 
I kdyby to měla být jen jedna jediná věc, zkuste ji uplatnit ve svém životě. Třeba postupně přidáte i další. Hlavně na sebe netlačte, není to žádný závod. Ani ze sebe nemusíte být zklamaní, že se vám to nedaří. Myslím si, že nejdůležitější je pozitivní přístup a radost ze života.
 
Pokud potřebujete ve svém domově změnu, protože se cítíte zahlcení věcmi, udělejte si ve svém životě místo pro to, co skutečně chcete. Jestli si myslíte, že potřebujete změnu, tady je návod. Již nebudete muset zdlouhavě uklízet a trpět úzkostmi a stresem z úklidu.

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.

Jeden komentář u “Šetříte? 26 nápadů pro ohleduplnější život”

Komentáře jsou uzavřeny.