Úklid lednice

Konečně je trošku pod nulou, tak nastala ta správná doba na úklid lednice a mrazničky.

Potraviny můžeme dát za okno nebo na balkon a nemusíme mít strach, aby se mezitím rozpustily nebo rovnou zkazily jako by tomu bylo v parném létě.

Některé lednice mají funkci automatického odmražování. Moje lednice takto pravidelně vytváří kaluž vody pod spodním šuplíkem na zeleninu.

Čím začít

Začneme tím, že lednici vypojíme ze zásuvky a vyndáme všechny potraviny do chladu, aby nepřišly k úhoně. Dávám je do vaničky na vyprané prádlo. Nic si nezašpiním a dobře se mi to odnáší.

Už během vyklízení kontroluji, jestli jsou všechny potraviny v pořádku a případně rovnou putují do koše zapomenuté a různobarevně kvetoucí zbytky.

Před tím, než začnete bezhlavě rozkládat vnitřní díly a různé poličky a přihrádky a jiné serepatičky, tak doporučuji si vyfotit původní stav. Předejdete tak obrovským záhadám, jak to tam vůbec zase vše dostat nazpět?!

Jednotlivé plastové a skleněné díly umyji ve dřezu a větší kusy ve vaně, kde je nechávám okapat. Umývám prostředkem na nádobí. Horší skvrny popráším jedlou sodou a pošplíchám octem, nechám chvilku působit a pak vydrbu kartáčem na nádobí. Vše důkladně vytřu do sucha nějakým hadříkem (to je v mém případě většinou nějaké rozstříhané staré oblečení).

Pak důkladně umyji a vytřu do sucha celý vnitřek lednice. Pošťourám různé skulinky. Nezapomenu na gumové těsnění kolem dveří a odtokový kanálek. V něm se většinou skrývají nepoznané „krásy“. Někdy u něj bývá takové malé šťourátko už přímo od výrobce.

Vrátím zpět podle fotek všechny díly z lednice a můžu se vrhnout na mrazničku.

Mraznička

Na odmrazení mrazničky si nachystejte počet plechů podle počtu zamrznutých polic. Do plechu nalijte vřelou vodu a počkejte, dokud námraza nepovolí. Pak stačí uvolněné kusy ledu vzít a hodit do dřezu.

Pokud máte odtokový žlábek i u mrazničky, tak ho otevřete a dejte si k němu misku, kam poteče voda.  Vše stále utírejte, aby nebyla v kuchyni potopa. Pozor, až budete mít hotovo, tak nezapomeňte zaklapnout odtok.

Pokud je namrznutá vrstva opravdu velká, tak pravidelně měňte vřelou vodu.

Opět vše umyji a vytřu do sucha. A můžeme všechny potraviny vrátit na místo.

Budko, budko, kdo v tobě přebývá?

Také vůbec nemáte přehled, co se v mrazničce ukrývá?

Doporučuji si u potravin v mrazničce udělat seznam. Fajn je přepisovatelná tabulka se smazávací fixou nebo poznámky v mobilu, ale určitě poslouží i obyčejný papír, ve kterém si vše budete průběžně odškrtávat nebo dopisovat. A aby se papír někam nezatoulal, tak ho rovnou přicvaknout magnetem k lednici.

Aby lednice nesmrděla.

Na vše používejte víčka a pokličky. Na načaté jogurty nebo jiné kelímky seženete například u Tescoma silikonová víčka.

A pokud i přes to lednice zapáchá nebo se v ní míchají různé libé i nelibé vůně, tak na pohlcení pachů dejte do malé misky kávu. Může být zrnková, čerstvě pomletá nebo už použitý soc. Stačí opravdu malé množství a lednice bude opět vonět.

Tak snad jsem vás moc nevyčerpala. U nás to bylo vážně potřeba.

Autor: Eva Knoblová

Baví mě inspirovat lidi, jak se netrápit nepořádkem a mít čas nejen na rodinu, ale i sami na sebe. Ukazuji lidem cestu, jak jde žít minimalisticky i s dětmi. Mou vášní je uklízení a vím, jak může být úklid zábava, jak ho udržet a zároveň šetřit přírodu a peněženku.   Můj příběh si přečtěte zde >>   ZDARMA si můžete stáhnout eBook 5 pravidel ke stále uklizené domácnosti.   Eva je autorka eBooku Detoxikuj svůj dům.   Kontaktovat mě můžete na mamauklizi@evaknoblova.cz nebo 728 129 874.